Kadınlara Neden Şiddet Uygulanır?

kadina-siddet

Kadınlara Neden Şiddet Uygulanır?

Her zaman gündemdeki tazeliğini koruyan ve asla çözemediğimiz konulardan biri olan şiddet nedir? Genel olarak kadına neden şiddet uygulanır ve neden şiddete başvurulur? Bu yazımda bu hassas konulara değinmek istedim.

Şiddet Nedir?

Şiddet kavramı günümüzde kadınların en mağdur olduğu konuların başında gelmektedir. Maalesef ki toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin yüksek olduğu ülkemizde kadınlar sürekli şiddet görmekte ve daha da kötüsü cinayetlere kurban gitmektedir. Şiddet kavramını uzun uzun tanımlamak istemiyorum. Çünkü Türkiye’de yaşayan bir kadınsanız mutlaka şiddetin ne demek olduğunu biliyorsunuzdur. Dikkat çekmek istediğim konu ise şiddetin sadece dayak atma, tecavüz etme ya da küfür etmekten ibaret olmadığıdır. Ekonomik şiddet, dijital şiddet ve duygusal şiddet gibi anında etkilerini göremediğimiz fakat uzun vadede biz kadınların hayatını olumsuz etkileyen şiddet türlerinin de var olduğudur. Diğer yazılarımda bunlardan detaylı olarak bahsetmek istiyorum fakat şuan için genel olarak şiddetten bahsetmek daha anlamlı bir giriş olacaktır.

Şiddet kavramı kültürlere göre değişiklik gösterse de tüm kadınlar tehdit altındadır. Haberlere baktığımızda sürekli kadın cinayetlerini görmekteyiz. Sebepleri farklı olsa bu cinayetler kadınların birlikte olduğu erkekler tarafından işlenmekte. 2019 yılının ilk 6 ayında 214 kadın öldürüldü. Bu sayı yıllar içinde artarak devam ediyor. Kayıt altına alınmayan isimsiz cinayetlere kurban giden kadınların sayısını bilmiyoruz bile. Bu durumun düzelmesi için yapılan bir şeyler var mı? Bence yok. Ben cezalarla kadına şiddetin azalacağına inanmıyorum. Nasıl cezalar verildiğini söylemiyorum bile. Eğitilmesi gereken erkekler ve kadınlar var. Sadece erkekleri de suçlamıyorum maalesef ki hemcinslerimiz bazen en büyük kötülüğü yapıyor. O saatte orada ne işi var? O kadarcık etek giyerse olacağı budur gibi çoğaltılabilecek örneklerle kadınlar kendilerine de en büyük kötülüğü yapıyorlar. Yarın o konumda olacak olan belki kendisi belki kızı belki de çok sevdiği bir arkadaşı. Bu yüzden aslında kadınlar kadınları korumalıdır. Zaten sırf cinsiyetimiz sebebiyle toplum dışına itilmeye çalışılıyoruz en azından biz kenetlenirsek gelen darbelerin etkisi azalır.

Şiddet ve Farkındalık

Genel olarak toparlamam gerekirse kadınlar var olduklarından beri şiddete maruz kalmaktadır. Her dinde her toplumda her kültürde mutlaka bir şiddet öyküsü mevcuttur. Yüzyıllardır çözüm bulunamadıysa ve kadınlar hala şiddet mağduruysa büyük bir problem var demektir ve bulunan çözümler yeterli değildir. Belki artık sesimizi daha çok duyurabiliriz. Sosyal medya belki uzakta şiddet gören bir kadına yardım etmemize belki daha çok kenetlenmemize yardımcı olabilir. Eskiden şiddet olaylarını bu kadar duyamazdık bile. Şiddet yaşanmadığı için mi bence hayır daha çok saklandığı için ve duyuracak çok az yer olduğu için. Bu sebeple teknoloji bizim için bir fırsat. Farkındalık herşeydir! Kadına şiddetin son bulması için bence hep beraber DUR diyelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir